Lekcia II.-Zoznamenie sa s programom

8. května 2012 v 19:37 | Leijla Kaulitz |  Lekcia II.
Nyní si popíšeme jednotlivé palety a lišty, které budeme při tvorbě svých projektů potřebovat. Na následujícím obrázku je zobrazen Photoshop v rozložení, které používám já.
rozlozeni
Obr. 1 Mé rozložení palet a nástrojů
Je prakticky shodné se základním rozložením, jen jsem si přidal panel historie a panel nástrojů je přepnutý do klasického zobrazení známého z předchozích verzí. Tyto a jiné úpravy můžete provést v menu Okna, kde si nastavíte prostředí, které bude vyhovovat přímo vám.

Viac v c.č.:


Lišta volby

V této liště můžete změnit nastavení vybraného nástroje. Slouží k doladění jednotlivých funkcí tak, aby tížený efekt byl co nejdokonalejší. Vyhrajte si s tím a vcelku rychle přijdete na to jak co funguje. Pokud se vám však povede toto nastavení rozvrtat, nezoufejte. Klikněte pravým tlačítkem na nástroj a dejte obnovit nástroj.
lista_voleb
Obr. 2 Lišta volby

Lišta nástroje

Nejčastěji používaná lišta celého programu, ať už si budete své prostředí upravovat jakkoli tento prvek doporučuji vždy zachovat. Nachází se zde drtivá většina nástrojů, které budete hojně využívat. Ikony obsahující šipku ve svém pravém dolním rohu, mají vlastní rozbalovací menu s podobnými funkcemi jako má implicitní symbol. Toto menu rozevřete stisknutím a následným držením levého tlačítka myši nad zástupným symbolem. Popis co jaká ikona dělá si necháme na další lekci, zatím si je jen rozdělíme do pomyslných kategorii.
Paleta nastroju
Obr. 3 Lišta nástrojů s popisky
První kategorii reprezentuje 6 ikon sloužících pro výběr oblasti, její posun nebo ořez. V druhé kategorii pak máme nástroje pro práci s vybranou oblastí. Mezi něž patří dokreslovaní, přechody pozadí, změna světlosti či ostrosti obrazu. Třetí kategorie slouží pro tvorbu textů, geometrických obrazců a výběru objektů na plátně. Poslední kategorie standardních nástrojů pak slouží k pohybu po obrázku, zjištění použité barvy nebo tvorbě poznámek. Černý a bílý čtverec reprezentuje vybranou barvu pro popředí a pozadí. Tyto barvy lze jednoduše prohodit pomocí obousměrné šipky, nebo nastavit na výchozí hodnoty ikonou vlevo dole této oblasti. Následuje režim rychlé masky a režimy zobrazení (přepínat mezi zobrazením můžete i pomocí klávesy F, pokud chcete více pracovní plochy stiskněte klávesu TAB).

Paleta navigátor

Další velmi užitečnou věcí je navigátor. Slouží pro přiblížení, oddálení obrazu a zároveň zobrazuje výřez části kterou si prohlížíte.
navigator
Obr. 4 Paleta navigátor
Jezdcem můžeme nastavit velikost přiblížení od 0,51% po 1600%. Červený obdélník nám pak ukazuje v které části obrázku se právě nacházíme. Pokud kliknete myší v tomto náhledu, obdélník se vám vycentruje na danou oblast a zobrazí se požadovaný výřez. Takto se dá velmi snadno orientovat i v hodně přiblíženém obraze.

Paleta barvy

Zde si jednoduše nastavíte barvu kterou chcete použít. Zadat jí můžete jak přes jezdce, tak i přímo číselnou hodnotou. Užitečnou vlastností této palety je volba spektra barev které chcete použít.
paleta barev
Obr. 5 Paleta barev s ukázkou spekter
  • Spektrum RGB - Použitelné barvy režimu RGB, využití pro multimédia a web.
  • Spektrum CMYK - Použitelné barvy režimu CMYK, využití pro obrázky vytvořené pro tisk.
  • Spektrum stupňů šedi - Použitelné barvy od černé po bílou, využití pro obrázek v odstínech šedé bez barevného nádechu.
  • Platné barvy - Zobrazí barevný přechod od barvy popředí po barvu pozadí.
  • Spektrum webových barev - Zobrazí pouze bezpečné webové barvy.

Paleta historie

Každá provedená událost se zobrazí v této paletě. Pokud se vám něco nepovedlo přesně jak jste si představovali, není nic snazšího než kliknout na krok, který byl ještě v pořádku a pokusit se vytvořit požadovaný cíl znovu.
paleta historie
Obr. 6 Paleta historie
Návratem na první položku vrátíte dokument do původního stavu po otevření. Pod paletou naleznete ikony k vytvoření nového dokumentu, přidání záchytného bodu a jako poslední je odstranění jednotlivých položek.

Paleta vrstvy

Zobrazuje jednotlivé vrstvy a umožňuje mezi nimi přepínat. Pokud máte aktivní některou z vrstev a rozhodnete se upravovat obrázek, pak se bude upravovat pouze ta část která se nachází ve vybrané vrstvě a okolí zůstane nezměněno. Jelikož to je jedna z nejdůležitějších vlastností pro zvládnutí práce ve Photoshopu, budeme se jí věnovat v samostatné kapitole nazvané Vrstvy.
paleta vrstev
Obr. 7 Paleta vrstev
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 DaNny_GraphicDesigner^^ DaNny_GraphicDesigner^^ | Web | 9. května 2012 v 14:54 | Reagovat

niekomu to urcite pomoze :)) je dobre ze to tu je :P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.