Lekcia III.-Nástroje I.

19. května 2012 v 12:54 | Leijla Kaulitz |  Lekcia III.

Kategorie I

kategorie1
Obr. 8 V kategorii I naleznete 6 nástrojů
Správný výběr oblasti, kterou chceme upravit je polovina úspěchu, proto věnujte zvýšenou pozornost k nástrojům, jež zde budu popisovat. U výběru máte možnost zvolit si zjemnění okrajů, čímž zamezíte ostrým hranám při aplikování filtrů. Prolnutí je v této verzi (verze CS3) značně vylepšeno a stává se z něj konečně použitelná možnost jak si vylepšit váš výběr. Volbu naleznete v liště voleb ve dvou podobách. První klasický zápis počtu obrazových bodů, které se mají prolnout a druhý nový (od verze CS3) pomocí tlačítka zjemnění okrajů na konci lišty.
Jestliže provedete výběr oblasti některým z nástrojů a poté budete chtít přidat další výběr, není nic lehčího než stisknout klávesu Shift a můžete vybírat další libovolné obrazce. K opačnému účelu, tedy k odebrání některých častí pak slouží klávesa Alt. Tyto dvě klávesy můžete také zkombinovat, čímž docílíte průniku výběrů. Dalším nepostradatelným pomocníkem je doplněk nebo-li inverze. Naleznete ho v menu > výběr > doplněk. Využít se ho dá například: Máte jednoduché pozadí a na něm složitý objekt který chcete vybrat. Použijete kouzelnou hůlku (vysvětlena v kapitole 3.1.7) na pozadí, pak dáte doplněk a máte co jste potřebovali s minimem vynaloženého úsilí.


Nástroj obdélníkový výběr

V celku jednoduchý nástroj, jehož využití vystihuje jeho název. Umožňuje vytvořit čtvercovou selekci. Napíši vám pár typů, které by se mohli hodit při tvorbě selekcí:
  • Pokud při vytváření prvního výběru stisknete klávesu Alt, výběr se bude provádět od středu směrem k okrajům.
  • Při stisknutí klávesy Shift se provede čtvercový výběr.
  • Pokud víte, že jste výběr nezačali přesně v pozici ve které by bylo potřeba i tak není nic ztraceno. Stačí stisknout mezerník, nepouštět stisknuté tlačítko myši a můžete si aktuálně tvořený výběr přesunout kam potřebujete.
Další nástroje v rozbalovacím menu jsou stejně intuitivní a proto nemá smysl je zde více popisovat. Vyzkoušejte a jistě vám práce s nimi půjde sama.

Nástroj přesun

Slouží k posunu vybraných obrázků, ať už v rámci daného objektu, či k přesunu do jiného obrazu. Přesun se provede stylem, kdy vybraný obrazec se vyjme a po puštění levého tlačítka myši vloží na požadované místo. Tento efekt však může být leckdy nežádoucí a proto pro klonování vybraného objektu stiskněte klávesu Alt a tím se aplikuje styl kopírovat - vložit.

Nástroj laso

Využívá se k ohraničení nepravidelných objektů bez většího množství rovných ploch. Pohybem při stisknutém levém tlačítku myši se vybírá hranice daného obrazce. Pokud tlačítko pustíte vytvoří se úsečka k počátečnímu bodu, což nebývá příliš praktické a je tak lepší dovést kurzor do bodu z nějž jsme vyšli. K vytváření rovných úseků stiskněte klávesu Alt a uvolněte tlačítko myši, nikoli klávesu Alt. Nyní můžete kliknout pro určení bodu ke kterému povede úsečka anebo opět přidržet tlačítko myši a pokračovat v nerovném výběru.

Nástroj mnohoúhelníkové laso

Funguje přesně opačně než je tomu u klasického lasa. Kliky v obrazci se automaticky budou vytvářet rovné úseky mezi danými body. Klávesa Alt pak zde slouží k výběru nerovného úseku. Zadávání ukončíte buď přivedením kurzoru do úvodního bodu, nebo dvoj klikem.

Nástroj magnetické laso

Tento nástroj patří mezi mé nejoblíbenější a také nejpoužívanější. Práce s předchozími lasy je leckdy skličující pokud se jedná o složitější výběr a přesně proto, je tu tento dokonalý nástroj. Po vytvoření prvního bodu stačí táhnout myší kolem objektu který chcete vybrat a laso se samo přimyká na okraj kontrastní hrany.
V lište voleb si pak můžete nastavit kontrast hran, kterým dáte lasu jasně vědět jak velký má být kontrast mezi objektem a pozadím.
magicke laso
Obr. 9 Možnosti nastavení magnetického lasa
Pokud jsou dobře viditelné hrany objektu, použijte vyšší hodnotu kontrastu a myší tak můžete pohybovat mnohem rychleji neboť se o přesnost za vás stará magnetické laso samo. Jestliže však hrany nejsou příliš zřetelné, je třeba nastavit nižší hodnotu kontrastu a pohybovat kurzorem opatrněji. Hustotou pak nastavíte počet bodu které bude laso samo tvořit v průběhu vaší cesty. Pokud se vám právě vytvořený bod nelíbí, není nic ztraceno a stačí stisknout klávesu Delete a vést cestu jinudy. Klikem také můžete přidávat vlastní body jimiž má hraniční oblast procházet. Zadávaní lze ukončit například klávesou Enter, nebo daný výběr zrušit stiskem Esc. Přidržením klávesy Alt se přepnete do režimu mnohoúhelníkové (kliky vytváříte rovné úseky), respektive obyčejné laso (přidržením levého tlačítka a následným tahem myši). Úspěšné zvládnutí tohoto nástroje vám ušetří mnoho práce a času jež by jste bez něj museli vynaložit.

Nástroj rychlého výběru

Jedná se o nový nástroj oproti předchozím verzím (od verze CS3). Pracuje na detekci hran a barevných přechodů podobně jako kouzelná hůlka. Výběr provedete postupnými kliky, nebo tažením přes část, kterou chcete označit a nástroj doplní oblast výběru automaticky.

Nástroj kouzelná hůlka

Dalším zajímavým nástrojem je kouzelná hůlka. O tom že je kouzelná, vás hned přesvědčím. Jediným klikem tohoto nástroje dokážete vybrat například červeně zabarvené místa v obrázku a ty si tak upravovat zvlášť od ostatních barevných tónů.
Nastavit se zde dá tolerance, která vyjadřuje kolik barevných odstínů se má vybrat zároveň s označenou barvou. Počítejte však s tím, že zadané číslo představuje jen polovinu skutečně vybraných odstínů, neboť rozsah se určuje z přičtení a odečtení barevné složky o ono zadané číslo. Tolerance se aplikuje na všechny barevné složky zároveň v rozmezí 0-255. Při zaškrtnutí tlačítka sousedící se vyberou jen pixely, které tvoří spojitou oblast s vybraným bodem.
Pomocí tohoto nástroje, můžete změnit barvu vašeho auta během pár sekund. Již věříte, že se jedná o kouzelný nástroj?

Nástroj oříznutí

Slouží k vyříznutí určitého objektu. Původní obrázek nahradí oříznuté okno a okolní oblast se zahodí. Jeho použití je jednoduché a nepříliš časté, stejně jako tomu je u nástrojů řezu a proto se o nich nebudu více rozepisovat.
Don´t Copy
(c) Layout-web.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kecka Kecka | Web | 19. května 2012 v 13:28 | Reagovat

Ahoj :) Super teda! :) Protože já design vážně potřebovala a nikdo moc na nabídky neodepisoval. Na tomhle dessu mi blbne to menu. Děkuji moc :*))

2 Kecka Kecka | Web | 19. května 2012 v 13:29 | Reagovat

[1]: Myslím na tom dessu, co tam mám teď.

3 DaNny_GraphicDesigner^^ DaNny_GraphicDesigner^^ | Web | 19. května 2012 v 21:41 | Reagovat

hh to sme sa ucili v prvom rocniku na strednej :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.