PHOTOSHOP TUTURIÁL: Ako urobiť v adobe photoshope dom plný hrôzy ako z hororu

3. května 2012 v 22:18 | Leijla Kaulitz |  Tutorials
Ze všeho nejdříve si musíte najít vhodný obrázek domu, který budeme upravovat. Můžete se podívat na internetu, kde se těchto fotografií válí opravdu hodně a dokonce i zadarmo. Autor tohoto tutoriálu si vybral následující fotografii...
Obr. 1: Originální fotografie domu, kterou budeme upravovat (nahoře) a výsledek, ke kterému se postupně dopracujeme (dole)


Fotografii si otevřete v Adobe Photoshopu, ve které budeme muset oříznout samotný dům tzn. oddělit dům od původního pozadí. Autor zde použil polygonální laso na selekci domu a měkkou gumu na keře u domu.

Obr. 2: Na screenu vidíme oddělený dům od původního pozadí

Krok 3: Výběr nového pozadí naší grafiky

Nyní budeme potřebovat nové pozadí, které umístíme za dům tzn. do vrstvy pod vrstvu s domem. Zde máte více možností, buď si tam namalujete svoje vlastní pozadí nebo si na internetu či ve fotobankách najdete vhodnou temnou oblohu.
Autor se poohlédnul opět na internetu a našel temnou oblohu, která se pro naše záměry vytvořit hororový dům opravdu hodí. Autor tutoriálu také dodává, že si bohužel nepamatuje, kde tu fotografii stáhnul, takže není k dispozici žádný link na tuto fotku v originále.


Obr. 3: Nové pozadí, které umístíme do vrstvy pod ořezaný dům

Krok 4: Umístění oblohy za dům

Nyní, jak jsem již avizoval, umístíme oblohu do vrstvy pod vrstvu, ve které máte oříznutý dům. S oblouhou si můžete pohrát např. můžete jí ztmavit, více dobarvit či zesvětlit. Můžete taky použít transformační nástroje a vložit výřez oblohy, který se vám nejvíce líbí. Vše je tedy na vaší fantazii...


Obr. 4: Dům s novým pozadím

Krok 5: Drobné opravy okrajů

Tím, že vložíte nové pozadí pod ořezávaný objekt dojde k tomu, že některé okraje bude třeba opravit. Je to dáno tím, že máte zcela jiné pozadí, které vám tyto nedostatky vytáhne. Pokud by jste je neodstranili, výsledek by nebyl dobrý a v mnoho případech by to byl prvek velmi rušivý. Podívejte se tedy na celý obvod oříznutého domu, důkladně jej zkontrolujte a pozůstatky původní oblohy (grafiky) umažte. Zbytek budeme muset opravit jinak viz. další bod.


Obr. 5: Pozůstatky původního pozadí je třeba odstranit nebo opravit. Na obrázku vidíte modré okraje od původní oblohy

Krok 6: Obarvení okrajů

Přebytečné okraje jste umazali v předešlém kroku. Nyní se vám může stát, že některé linie nepůjdou umazat, jednuduše kvůli konstrukci objektu. Neklesejte na mysli, i tady existuje řešení.
Tyto oblasti s nepřirozeným okrajem si vyberte pomocí kouzelné hůlky nebo lasa a použijte barevné korekce. V menu adobe photoshopu najdete tuto nabídku pod: Obraz/Přizpůsobení/Odstín a sytost. Vyskočí vám nabídka, kde si můžete pohrát s odstínem okraje. Pomocí tohoto nástroje tedy sladíme okraj střechy s novou oblohou.


Obr. 6: Opravené okraje domu pomocí barevné korekce

Krok 7: Barevné úpravy celého domu

V tomto kroku budeme ladit celý dům tak, aby se více sladil s novou oblohou a samotnou atmosférou celé grafiky. Vyberte si vrstvu, ve které máte oříznutý dům a opět si pohrejte s barevností celého domu.

Co můžete použít:
Obraz/Přizpůsobení/Odstín a sytost
Obraz/Přizpůsobení/Jas a kontrast
Obraz/Přizpůsobení/Vyvážení barev


Obr. 7: Dům prošel úpravou barevnosti a světlosti, která se více sladila s novým pozadím

Krok 8: Retuše aneb odstranění palmy

Na našem obrázku domu je nalevo palma, kterou budeme retušovat, protože se do ponuré nálady našeho hororového domu moc nehodí. I ve vaší fotografii se může objevit prvek, který není žádoucí. Nyní máte možnost se jej zbavit.
Tento krok bude vyžadovat více zručnosti, ale určitě to zvládnete. Pokud si srovnáte obr. 7 a obr. 8 vidíte, že autor měl co dělat, aby se zbavil celé palmy. Není to nemožné, ale bude to chtít trochu více času. V tomto kroku se dívejte na vše co v obrázku domu lze využít na zakrytí (zaretušování) nežádoucích prvků. Lze využít např. okna z jiných částí, tím, že si je vyříznete lasem a vložíte na retušovené místo. Nebo můžete použít klonovacího razítka, záplaty a dalších nástrojů. Samozřejmostí je také využití ručního domalovávání pomocí štětce či tužky. Vše záleží na složitosti retušovaného místa.
Může se také stát, že ve fotografii domu nebudete mít žádné rušivé prvky, v tomto případě můžete tento krok přeskočit.


Obr. 8: Zaretušovaná palma nalevo

Krok 9: Přidání blesku

Pokud budete chtít, můžete svou grafiku temna a hrůzy obohatit o blesky. Autor přidal blesk jeden, vy si však můžete blesků přidat vícero, každému dle libosti. Nyní se nám otevírá několik možností jak přidat blesk:

a) namalovat ručně
b) vložit pomocí nějakého zásuvného modulu pro Adobe Photoshop (Plugin)
c) stáhnout si z internetu štětce blesků

Autor se vydal první možností. Vemte tedy nástroj štětec, namalujte tvar blesku. Nyní zduplikujte tuto vrstvu a použijte filtr rozmazání (Filtr/Rozostření/Gaussovské rozostření). Tím dosáhnete záře kolem tvaru blesku. Poté už stačí vzít nástroj zesvětlení a zesvětlete oblast, odkud blesk vychází.


Obr. 9: Na obrázku se nám objevil čerstvě namalovaný blesk

Krok 10: Dokreslení holých stromů

Hororový dům je třeba osadit holými stromy, aby se podtrhla hrůzostrašná a mrtvolná nálada celého snímku. Osadit stromy lze opět několika způsoby:

a) namalujete je od ruky pomocí štětce či tužky
b) stáhnete si někde z internetu sadu štětců tématicky zaměřenou na stromy (např. zde: Sada štětců na téma stromy)
c) můžete si také na internetu vyhledat sadu tvarů opět na téma stromy, které si naimportujete do photoshopu (jak vložit doplňky do photoshopu najdete zde)Obr. 10: Pro lepší atmosféru celé grafiky je nutné doplnit holé stromy viz. obrázek

Krok 11: Začínáme devastovat dům

Nyní se začneme věnovat virtuálnímu ničení domu, což pro někoho bude velká zábava pro jiné plno zdlouhavé práce. Na tomto obrázku vidíme jak autor přidal jednu velkou díru do střechy. Tuto díru do střechy můžete vzít z jiného obrázku např. z různých fotografií demolic nebo polorozbořených chatrčí. Pokud jste opravdu zruční, můžete si leccos domalovat sami. Autor tuto díru domaloval pomocí štětců.Obr. 11: Nově jsme přihodili do grafiky díru ve střeše

Krok 12: Devastace baráku pokračuje

Nemusíte mít obavy a vrhněte se do práce resp. do virtuálního ničení domu. Můžete přidávat černé díry, rozbité latě, trubky, hranoly, okenice, díry ve zdech, rozbitá okna, dveře, okapy zkrátka cokoliv vás napadne. U tohoto kroku používejte opět klonovací razítko, laso, štětce... Tím, že vám v některých místech vznikne prázdné místo můžete použít výše zmíněné klonovací razítko nebo použijte štetec a domalujte prázdné místo pomocí výběrů okolních barev.
Práce je to titěrná, ale v konečném důsledku se vám to bohatě vrátí a vy se budete kochat virtuálně zničeným domem, který vám prošel kompletně pod rukama... ;o)


Obr. 12: Nebojte se ničit co vás napadne: sloupky, okna, díry do střechy, opláštění...

Krok 13: Zašpinění oken

Nyní bude třeba mírně zašpinit okna. To provedete tak, že si vytvoříte novou vrstvu a do začnete dělat čmouhy pomocí štětce. Tuto vrstvu pak utlumíme pomocí krytí vrstvy (v paletce vrstev je to nahoře Krytí: 100%) a sami si zvolte kolik procent krytí uberete. Nebo můžete malovat do vrstvy, která bude mít nastaven režim vrstvy Světlost (Luminosity) - nastavíte tak, že v okně vrstev vidíte roletku, kde je automaticky nastaven výchozí stav vrstvy NORMÁLNÍ. Klikněte na tuto roletku a poslední režim je zmiňovaný režim Světlost. Ještě zmíním, že vrstva musí být umístěná opět nad barákem.
Pokud vám to celé není jasné (o co tu jde) podívejte se na další krok (krok 14), kde máte srovnání obou domů před a po zákroku.Obr. 13: Zašpinění oken

Krok 14: Zašpinění celého domu

V předešlém kroku jsme špinili okna, nyní si zašpiníme zbytek baráku. Postup je opět stejný jako v kroku 13 s tím, že můžete více experimentovat s nastavením vrstvy. Můžete si např. dát nastavení vrstvy na režim NÁSOBIT. Uvidíte, co vám nejvíce vyhovuje. Pro lepší představu jsem vám dal k sobě obr. před a po zašpinění.
Obr. 14: Nahoře vidíte barák před zašpiněním a pod ním vidíte již špinavý barák v celé své kráse

Obr. 15: Zvětšená veranda, kde se zaměřte na sloupky a porovnejte s čistým barákem

Krok 15: Finální úpravy

Pokud jste vydrželi, měli by jste mít před sebou skoro hotovou grafiku strašidelného, hororového domu plného temného okolí a hrůzostrašně vypadajícího domu. Nyní už stačí provést poslední korektury např. zvýšit kontrast, upravit světlost celé fotomontáže apod.


Obr. 16: Finální pohled na dům hrůzy vytvořeným v adobe photoshopu


Obr. 17: Originální fotografie domu


Obr. 19: Srovnání jak vypadala původní fotografie a fotografie po úpravách ve Photoshopu. Pro velký náhled klikněte na obrázek..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 getyourlook getyourlook | Web | 4. května 2012 v 12:20 | Reagovat

Hustý :DD :OO

2 Luu* [onedirection-fans4ever.blog.cz] Luu* [onedirection-fans4ever.blog.cz] | Web | 4. května 2012 v 15:25 | Reagovat

Už skončila kontrola Affs, tak jsem si Tě zapsala :)

3 GuccDomča GuccDomča | Web | 5. května 2012 v 11:20 | Reagovat

Je to úžasné!! :D :D Wow O_O

4 DaNny_GraphicDesigner^^ DaNny_GraphicDesigner^^ | Web | 6. května 2012 v 19:30 | Reagovat

wooow!! diky za navood!! :)) ja som robila nieco take podobne v skole :)

5 Em* Em* | Web | 24. června 2012 v 22:26 | Reagovat

úžasné!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.