Úprava fotografie - Dramatické dvere

3. května 2012 v 22:16 | Leijla Kaulitz |  Tutorials
První fotografie kterou budeme upravovat je lehce přeexponovaná (přesvětlená), chybí jí kontrast a má fádní nezajímavé barvy. Všechny tyto neduhy se pokusíme spravit, kromě toho fotografii taky doostříme a uděláme jednoduché ztmavení na okrajích, které nám ji mírně orámuje.
stock
Funkce Úrovně (Obraz -> Přizpůsobení -> Úrovně) nám pomůže dodat fotografii kontrast a celkově ji ztmavit. Některá místa jsou ovšem až moc tmavá. To vyřešíme v dalším kroku za pomocí masky vrstvy.
stock

Červeně vyznačená část je příklad přílišného ztmavení úrovní, takže je třeba ztmavení aplikovat jen na některých místech fotky.
stock
Označíme si vrstvu "úrovně" a v nabídce vrstvy si najdeme možnost "maska vrstvy" a potom "odhalit vše". Teď si vezmeme nástroj Štetec (kulatá, měkká stopa z krytím 50%) a nastavíme si černou jako barvu popředí. V červeně vyznačené oblasti začneme štětcem "malovat", dokud nejsme spokojeni s výsledkem. Možná si říkáte proč jsme nepoužili gumu, důvod je prostý, maska vrstvy nám dává možnost kdykoliv vrstvu vrátit do původního stavu. Další výhodou je, že pokud nějaké části obrázku vymažeme a uděláme chybu, lehce ji napravíme, změníme barvu popředí na bílou a vymazané části vrstvy jednoduše "domalujeme" zpět.
stock
Pokud chceme ztmavit/zesvětlit určitou část obrázku, je tu i druhý způsob jak toho docílit. A to za pomoci nástrojů zesvětlení/ztmavení. Tato varianta je sice méně přesná, ale zase mnohem rychlejší. My si na našem obrázku pomocí nástroje Ztmavení upravíme zámeckou dlažbu (rozdíl, před a po můžete vidět na výše uvedeném obrázku).
stock
Problémy se světlostí obrázku jsme vyřešili, takže přichází na řadu barvy. Jak jsem předeslal, fotografie bude temná, takže se nám budou hodit ponuré barvy, v odstínech zelené a hnědé. V tomto kroku použijeme funkci Stíny a světla (Obraz -> Přispůsobení -> Světla/stíny), s kterou na obrázku vytvoříme ponuré odstíny barev, které budeme následně dál upravovat.
stock
Vrstvu na kterou jsme použili funkci "stíny a světla" teď zabarvíme do odstínů zelené a hnědé a to za pomoci funkce Selektivní barva (Obraz -> Přispůsobení -> Selektivní barva). Nastavení hodnot u této funkce nechám zcela na vaší fantazii, každému se líbí jiné odstíny barev. Já posouval odstíny u neutrálních barev a u barvy černé). Prolnutí této vrstvy následně nastavíme na režim "barva", čímž zajístíme, že se změní pouze odstíny barev a ne světlost fotografie.
stock
Už jsme dodali odstíny zelené, takže teď přidáme odstíny hnědé. Vytvoříme si novou vstvu, kterou vyplníme hnědou barvou (já jsem zvolil barvu "#482900"). Prolnutí této vrstvy nastavíme na režim "měkké světlo" a krytí nastavíme na 50%.
stock
Fotografie má poslední vadu na kráse a tou je její ostrost. Doostříme ji za pomoci filtru Horní propust (Filtr -> Jiné -> Horní propust). Vytvoříme si novou vrstvu, do které si přeneseme všechny stávající vrstvy (Ctrl + Shift + Alt + E), a aplikujeme Horní Propust. Nakonec vrstvě nastavíme režim prolnutí na "tvrdé světlo".
stock
Poslední úprava, kterou na fotografii uděláme, bude ztmavení okrajů. Většinou se ztmavení používá na zdůraznení určité části fotky, ale v tomto případě si ztmavením opticky nahradíme rámeček. Celou fotografii si označíme (Ctrl + A) a poté v nabídce Výběr -> Změnit -> Okraj nastavíme velikost okraje na 100px. Aby byl okraj s obrázkem pěkně prolnutý, nastavíme výběru Prolnutí okrajů (Ctrl + Alt + D) na 25px. Vytvoříme si novou vrstvu a náš stávající výběr vyplníme černou barvou. Nakonec této vrstvě nastavíme režim prolnutí na "měkké světlo".
stock

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Linn Linn | Web | 4. května 2012 v 18:07 | Reagovat

Wau.. Pekné! ;) Niekedy skúsim :-)

2 DaNny_GraphicDesigner^^ DaNny_GraphicDesigner^^ | Web | 6. května 2012 v 19:31 | Reagovat

woow! krasna zmena, super navod :)

3 Laira Laira | 10. května 2012 v 13:34 | Reagovat

mě to nejde já si to stahla ale tam nic nebylo
ten photoshopop jsem stahla spustila a bylo to jenom adopte(žádné photoshop)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.